Mayor & Council

The City of Arlington operates under the home rule charter form of government.  The City Council is composed of five council members (four year terms each) and the mayor (four-year term) who exercises the legislative functions and determines all policy.  The City Administrator is appointed by the City Council and is responsible for the administration of city affairs.  Many committees work with the Council providing advice, ideas, and resources, which allows for more citizen input.

2021 Arlington City Council

Meet the Council Members

IMG_8638_ppMayor

Richard Nagel 

Address: 311 E. Clinton Street PO Box 206 

Initial Term: January 2015 

Term Expires: December 2022

Committees: All

IMG_8540_pp Vice Mayor

Michelle Battcher

Address: 511 Freedom Dr.

Home Phone: 507-995-5090

Initial Term: January 2015

Term Expires: December 2022

Committees: Planning & Zoning

Council Member

Joe Morgan

Initial Term: appointed in 2019 and again in 2020.  

Term Expires: December 2022

Committees: Employee Relations, Fire Relief

Council Member

John Thomes

Initial Term:  January 2021

Term Expires:  December 2024

Committees:  Ridgeview Sibley Medical Center, Library Committee

Council Member

Matt Scharpe

Initial Term:  Appointed in 2020

Term Expires:  December 2024

Committees:  EDA, Employee Relations

 

Council Member

Craig Buss

Initial Term:  January 2021

Term Expires:  December 2024

Committees:  EDA

 

 

COA_RossArnesonCity Attorney

Ross Arneson

Office Address: 302 West Main Street, PO Box 529

Phone: 507-964-5753

Email Ross